Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
811
138985

A Marie-Louise Idestam-Blomberg pewter chess set, Firma Svenskt Tenn 1930.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Vasarahinta
28 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Tenn och förgyllt tenn. Modell 455. Schackbrädet stämplat med änglamärket SVENSKT TENN Stockholm D8. 40x40 cm, höjd 4-7,5 cm.

Slitage, brädet med oxideringar. (33)

Kirjallisuus

Karin Petre, "Tillämpad konst i heminredningen, två unga damer med personlig stil och egen firma", BOET 1935, se sid 93-100. Hedqvist, Jacobsen, von Gerber, "Modernt svenskt tenn" Stockholm 2004, sid 37, 40.

Muut tiedot

Schackspelet belönades med en guldmedalj på världsutställningen i Paris 1925, då var pjäserna utförda i elfenben och ebenholts. Inspirationen till utformningen av figurerna lär ha hämtats från den ryska bondekulturen. Estrid Erikson såg schackspelet på Parisutställningen och Svenskt Tenn fick överta tillverkningsrättigheterna. Spelet ställdes även ut på Stockholmsutställningen 1930.