813
130469

An Estrid Ericson pewter fish bottle, Firma Svenskt Tenn.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Vasarahinta
8 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Ostämplat tenn, ögon av glas. Avgjutning efter peruanskt lergods från Etnografiska Museet. Längd 23 cm.

Troligen ej ursprunglig propp.

Kirjallisuus

Hedqvist/Jacobsson/von Gerber, "Modernt Svenskt Tenn", Stockholm 2004, se bild sid 229.

Muut tiedot

Modellen formgiven under 1920-talets mitt.