820
139375

A Josef Frank "Flora" chest of drawers, Firma Svenskt Tenn.

Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Vasarahinta
86 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Modell 1050. Mahogny, tapetserad med floraplanscher ur Nordens flora av C A Lindman, tre utdragslådor, på kulfötter. Längd 131 cm, bredd 43 cm, höjd 76 cm.

Restaurerad, dvs avlägsnad övermålad grön färg, ett handtag senare, smärre skador och slitage. Nyckel saknas.

Muut tiedot

Modellen formgiven på 1940-talets början.