Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
887
132385

A Kerstin Hörlin Holmquist easy chair "Stora Eva " and a table "Äpplet", in the set of furniture called "The Paradise", Nordiska Kompaniet 1960's.

Lähtöhinta
6 000 - 7 000 SEK
569 - 664 EUR
651 - 760 USD
Vasarahinta
39 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Hög rygg, svängda sidor, stoppad klädsel i beige, svängda ben av bok. Bord, teak runt på pelarfot. Märkt med metallbricka NKs verkstäder Nyköping Design Kerstin Hörlin-Holmqvist Made in Sweden Triva. Höjd 53, diameter 48 cm.

Smärre slitage, bordet med liten skada.

Muut tiedot

Kerstin Hörlin-Holmquist (1925-97). Ritade möbler och textilier för NK åren 1952-64, efter NK tiden ritade hon möbler för en mängd andra företag, t.ex. OPE-möbler.
Möbelgruppen "Paradiset" formgiven år 1958 blev en försäljningsframgång för NK och soffgruppen med fåtöljerna "Adam" gjordes i stora serier under 1950-talet. Emellertid är fåtöljen Eva mer ovanlig på marknaden.