891
137413

A Carl-Axel Acking mahogany cabinet, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1930's.

Lähtöhinta
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Vasarahinta
32 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Mahogny, dörrpar med hyllinredning varav en konturerad, 4 lådor, en klädd med sämskskinn, svängda metallhandtag, 2 klaffar, ställningen brännmärkt CAA. Längd 130, djup 38, höjd 118,5 cm. Nyckel finns.

Slitage, smärre fläckar, fanerskada nedtill.

Alkuperä - Provenienssi

Carl-Axel Acking, det egna hemmet.
Skåpet sannolikt unikt och ritat för Carl-Axel och Gullan Ackings första hem, Nytorgsgatan 36 på Söder i Stockholm i ett hus ritat av arkitekterna Backström och Reinius.

Kirjallisuus

Red. Stig H:son Björkman "Svenska Hem i Ord och Bilder", Spectator, 1938. Hemmet dokumenterat och kommenterat av C-A Acking själv, sid 222-225, skåpet avbildat sid 223, vid matplatsen.