905
137499

A set of six Carl-Axel Acking ash "Tokyo" chairs", probably by Nordiska Kompaniet, NK, 1960 ca

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Ask med grön klädsel. Brännmärkta CAA.

Smärre slitage. (6)

Alkuperä - Provenienssi

Carl-Axel Acking, det egna hemmet.

Muut tiedot

Modellen Tokyo ritade Acking till inredningen av den svenska ambassaden i Tokyo år 1959, ambassaden ritades av arkitekt Nils Ahrbom i samarbete med japanen Kunio Mayekwa.
Stolen användes bland annat till ambassadens matsal. Tokyo besitter en stram elegans som kännetecknar Ackings senare formgivning från det sena 1950-talet och -60-talet. Tokyo har utförts av Nordiska Kompaniet och KF.