925
141565

A Thor Larsen burgundy "Ovalia" chair, Torlan, Staffanstorp, Sweden 1960's.

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Vasarahinta
29 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Vinröd glasfiberarmerad plast klädd med vinröda kuddar av nylonvelour, högtalare. Rund fot av blankpolerad aluminium. Höjd 130 cm.

Smärre slitage och repor, tyget med smärre slitage.

Muut tiedot

Modellen formgiven år 1968. Enligt uppgift är detta exemplar inköpt år 1969.