935
138051

A Caroline Schlyter laminated birch chair "lilla h" by Forsnäs.

Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Vasarahinta
15 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Skiktlimmad björk. Signerad II/XX Caroline Schlyter MCMXCI. Höjd 150 cm.

Smärre slitage.

Muut tiedot

Utställd: Utmärkt Svensk Form 1992. Juryn: "Närmast en sittskulptur, som självständigt och skickligt spelar på den moderna, nordiska böjträkonsten. Den suveräna kurvaturen ger intryck av att spänna träets möjligheter till det yttersta". Lilla-h är utställd vid 35 tillfällen mellan 1989 och 1998 i Sverige och utomlands.

Formgiven 1989, 30 exemplar tillverkade totalt, de 20 första är numrerade och signerade, resterande 10 är signerade men onumrerade och tillverkade något senare.