955
132215

A Poul Kjaerholm " PK-31-2" brown leather sofa, E Kold Christensen, Denmark 1960's, maker's mark in the steel.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Vasarahinta
39 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Eva Seeman
Tukholma
Eva Seeman
Johtava asiantuntija, moderni ja nykyaikainen taidekäsityö & design
+46 (0)708 92 19 69

Brunt skinn, mattpolerat fjäderstål. Märkt med E Kold Christensens signum. Längd 138 cm.

Smärre lagningar, slitage, fläckar.

Alkuperä - Provenienssi

Arkitekt Hans Borgström, som tillsammans med Arkitekt Bengt Lindros bl.a. ritade Kaknästornet.

Muut tiedot

Modellen formgiven år 1958.