957
106177

A Poul Kjaerholm steel chandelier, E Kold Christensen, Denmark.

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Vasarahinta
19 000 SEK

Mattpolerat stål, spiralformad med ljusarmar för levande ljus. Märkt DENMARK i stålet. Höjd 114 cm.

Obetydligt slitage.

Näyttelyt

Modellen utställd på Triennalen i Milano på 1950-talet.

Kirjallisuus

Tidskriften Form nr 10, år 1957, avbildad på sidan 287.