Online-teemahuutokaupat
Gunnel Nyman – Eternal Beauty in Glass F787
Huutokauppa:
Curated Timepieces – January F758
Huutokauppa:
A Classic Selection F752
Huutokauppa:
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
1001
119853

A matched pair of Gustavian three-light girandole mirrors, by N. Sundström.

Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK
7 750 - 9 690 EUR
8 870 - 11 100 USD
Vasarahinta
80 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Förgyllda och bronserade. Ljusarmar av mässing. Rektangulära med uppsvängt krön. Dekor av akantusblad, lagerfestoner och lagerkrans. En märkt NS under krona och med Stockholms hallstämpel 1770-tal. Höjd 93 resp. 94, bredd 61 resp. 62 cm inklusive dekor.

Ett glas samt ett bakstycke gammalt men ej ursprungligt. (2)