A mid 18th century Swedish Baroque six-light chandelier.
Förgylld mässingsstomme behängd med prismor i form av löv, margueriter och obelisker. Glasad mittstam. Avslutande päronformat klot. Höjd 93, diam 61 cm.
Något nedslipade obelisker, smärre kompletteringar och skador.
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui