1038
119955

A pair of Empire candlesticks, probably Swedish.

Lähtöhinta
30 000 - 35 000 SEK
2 620 - 3 050 EUR
2 740 - 3 190 USD
Vasarahinta
25 000 SEK

Förgylld brons. Rund fot med bladdekor. Skaft med dekor av djur. Egyptiserande figurhuvud uppbärande ljuspipa. Höjd 32 cm.

Ställvis slitage, bristningar, tre fåglar kompletterade. (2)