Förgylld brons. Balusterformade på rund profilerad fot. Dekor av blommor, äggstav och löpande hund. Stämplade PICARD. Höjd 25 cm.
Obetydliga bucklor. (2)
Robert Ljunglöf.
Henri Picard, gjutare och förgyllare i Paris. Han var verksam 1831 på 6 rue Jarente. Firman levererade bl.a. föremål till Napoleon III:s rum i Louvren.