1059
155223

A Swedish Rococo long-case clock by N. Berg.

Lähtöhinta
40 000 - 60 000 SEK
3 510 - 5 260 EUR
3 650 - 5 470 USD
Vasarahinta
30 000 SEK

Grönlackerat och bronserat med dekor av hus vid flodlandskap. Krön med snidad mussla. Vitlackerad urtavla märkt "Nils Berg Stockholm". Med datumvisare. Urverket märkt No 109. Höjd 233 cm. Pendel, två lod och vev medföljer.

Visarna med skador och lagningar, lös del medföljer, urtavlan med smärre färgbortfall.