Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
1059
155223

A Swedish Rococo long-case clock by N. Berg.

Lähtöhinta
40 000 - 60 000 SEK
3 800 - 5 690 EUR
4 340 - 6 520 USD
Vasarahinta
30 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Grönlackerat och bronserat med dekor av hus vid flodlandskap. Krön med snidad mussla. Vitlackerad urtavla märkt "Nils Berg Stockholm". Med datumvisare. Urverket märkt No 109. Höjd 233 cm. Pendel, två lod och vev medföljer.

Visarna med skador och lagningar, lös del medföljer, urtavlan med smärre färgbortfall.