1063
111715

A late Gustavian wall clock by P.H. Beurling.

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Vasarahinta
12 500 SEK

Snidat, förgyllt och bronserat foder. Dekor av antikiserande kvinnofigur, ymnighetshorn och parställda gripar. Vitmålad urtavla märkt "Beurling. Stockholm". Höjd 91, bredd 56 cm. Pendel och nycklar medföljer.

Dekorskador och -lagningar, en lös del medföljer, slitage kring nyckelhål.