107
129695

Carl Larsson

(Ruotsi, 1853-1919)
Lähtöhinta
300 000 - 350 000 SEK
26 500 - 30 900 EUR
27 600 - 32 200 USD
Vasarahinta
250 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Lisa Gartz
Tukholma
Lisa Gartz
Johtava Asiantuntija Hopea ja Veistokset
+46 (0)709 17 99 93
Carl Larsson
(Ruotsi, 1853-1919)

"Porträtt av Grosshandlare Wilhelm och Fru Emelie Josephson"

Signerad C.L. och daterad 1900. Duk 175 x 125 cm.

Näyttelyt

Konstnärsförbundets 13:e utställning i Stockholm, mars - april 1901, kat nr 76.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Carl Larsson. Minnesutställning", 6 mars - 5 april, 1920, kat nr 156.

Kirjallisuus

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogdelen sid 79 som nr 931.

Muut tiedot

Wilhelm och Emelie Josephson var Lisen Bonniers föräldrar. Lisen Bonnier var gift med Karl Otto Bonnier. Grosshandlare Wilhelm Josephson omnämndes skämtsamt som Knapp-Joseph.