Förgylld och patinerad brons. Dekor av sfinxer, lejon- och vädursmaskaroner samt krönande duvpar. Vitemaljerad urtavla märkt "Talén. Stockholm". Längd 22, höjd 33 cm. Pendel medföljer.
Vattenimiterande glasstav samt klangskål saknas, emaljskador.
×
Kirjaudu sisään
Kirjautuminen epäonnistui