1074
123961

A French Louis XVI mantel clock by M. F. Piolaine.

Lähtöhinta
100 000 - 125 000 SEK
9 690 - 12 100 EUR
11 100 - 13 900 USD
Vasarahinta
130 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Brännförgylld brons och vit marmor. Profilerad sockel med relief av musicerande putti. Urhuset flankerat av på hundar ridande putti samt örnhuvuden. Krönande gudinna med ymnighetshorn symboliserande välgång och överflöd. Vitemaljerad urtavla märkt "Piolaine A Paris". Längd 48, höjd 54 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Lagerkrans i höger hand saknas.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt tradition har pendylen tillhört Axel von Fersen (1755-1810) och därefter ärvts inom ätterna von Lantingshausen och von Höpken.

Kirjallisuus

Ottomeyer & Pröschel, Vergoldete bronzen, München 1986, del I, sid. 280, avbildad modellteckning av snarlik bordsdpendyl i Bibliothèque nationale, Paris, Cabinet d'Estampes Le 30, 53, Fig. 1.).