1074
123961

A French Louis XVI mantel clock by M. F. Piolaine.

A french louis xvi mantel clock by m. f. piolaine.

Brännförgylld brons och vit marmor. Profilerad sockel med relief av musicerande putti. Urhuset flankerat av på hundar ridande putti samt örnhuvuden. Krönande gudinna med ymnighetshorn symboliserande välgång och överflöd. Vitemaljerad urtavla märkt "Piolaine A Paris". Längd 48, höjd 54 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Lagerkrans i höger hand saknas.

Jälleenmyyntikorvaus: Ei
Lähtöhinta:

100 000 - 125 000 SEK

10 256 - 12 821 EUR

Vasarahinta:
130 000 SEK
Alkuperä - Provenienssi

Enligt tradition har pendylen tillhört Axel von Fersen (1755-1810) och därefter ärvts inom ätterna von Lantingshausen och von Höpken.

Kirjallisuus

Ottomeyer & Pröschel, Vergoldete bronzen, München 1986, del I, sid. 280, avbildad modellteckning av snarlik bordsdpendyl i Bibliothèque nationale, Paris, Cabinet d'Estampes Le 30, 53, Fig. 1.).

Tietoa huutokaupasta