1113
154915

A French 18th century pocket watch by Lepaute, dial face marked "Lepaute" clockwork marked "Lepaute No 428 au Luxembourgs".

Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
958 - 1 150 EUR
1 080 - 1 300 USD
Vasarahinta
17 500 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Boett av guld, 18k. Vitemaljerad urtavla märkt "Lepaute" (urmakardynasti i Paris från 1740-talet t.o.m. 1800-talets början, med verkstad i Luxembourgpalatset vid Louvren). Urverk märkt "Lepaute No 428 au Luxembourgs". Boetten med otydliga stämplar. Diam 4,5 cm.

Täydennyslista

Boett av 18k guld.