1116
132227

A Norwegian wooden tankard, dated 1741.

Lähtöhinta
5 000 - 6 000 SEK
484 - 581 EUR
554 - 665 USD
Vasarahinta
4 200 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Masurbjörk. Cylindrisk med fällbart lock. På locket reliefdekor. Tumgrepp och fötter i form av lejon. På livet svårtydd inskription "ovot capita tot fefus, Anno 1741". Höjd 20,5 cm.

Skador, lagningar, möjligen ursprungligen med lockknopp.