1123
154875

A late Gustavian fire screen.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Vasarahinta
Ei myyty
A late Gustavian fire screen.

Förgylld och bronserad. Oval höj- och sänkbar skärm med inglasade applicerade broderier av mansfigur vid träd. Tredelad bladornerad centralfot. Krönande kotteknopp. Broderiet märkt baktill VIM 1710. Höjd 165, bredd 72,5 cm.

Broderiet blekt och med skador.