1141
154903

HUVUDPRYDNAD. Buffelhuvud. Trä och metall. Senufo-stammen. Côte d'Ivoire (Elfenbenskusten) 1940-tal. Höjd 42,5 cm.

Lähtöhinta
7 000 - 8 000 SEK
610 - 697 EUR
639 - 730 USD
Vasarahinta
7 500 SEK

Original repair. A few metal decorations are missing.

Alkuperä - Provenienssi

Direktör Henning Throne-Holst.

Näyttelyt

Galerie Pierre, Stockholm, Oktober - November 1965.