162
159507

Helene Schjerfbeck

(Suomi, 1862-1946)
Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Vasarahinta
40 000 SEK
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Helene Schjerfbeck
(Suomi, 1862-1946)

"Konvalescenten"

Lithograph in colours (I state of III), 1938-39, signed in pencil and numbered 17/30. L. 36 x 55 cm. S. 49,8 x 69,8 cm.

Gulnad (dock ej längs bladets yttre kanter).

Alkuperä - Provenienssi

Enligt påskrift a tergo inköpt på Rädda barnens auktion i Stockholm 1946 (?). Litografin skänkt av Gösta Stenman, Stenmans konsthandel.