Online-teemahuutokaupat
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
Flowering Folk Art E1281
Huutokauppa:
225
122411

Okänd Konstnär 1600-tal

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Vasarahinta
26 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Okänd Konstnär 1600-tal

Porträtt av man i älghudskyller och spetskrage

Duk uppklistrad på pannå 126 x 98 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i de Törnerooska samlingarna på Ökna säteri, Södermanland. (Placering i den övre hallen)
Bukowski Auktioner, "Auktion på Ökna säteri", 15-17 juni 1990, kat nr 351.

Näyttelyt

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Namnlösa porträtt", 15 - 30 jan 1938, kat nr 564.

Kirjallisuus

"Slott och herresäten i Sverige", Södermanland, 1968, avbildad sid 340.

Muut tiedot

Fotograferad och registrerad på Svenska porträttarkivet. (SPA 1916:360)