23
143645

Helmer Osslund

(Ruotsi, 1866-1938)
Lähtöhinta
12 000 - 15 000 SEK
1 150 - 1 430 EUR
1 300 - 1 630 USD
Vasarahinta
10 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Helmer Osslund
(Ruotsi, 1866-1938)

"Utsikt från Stigbergsgatan, Stockholm"

Olja på silke 23,5 x 24 cm.

Näyttelyt

(Troligen) Konstakademien, Stockholm, "Retrospektiv utställning i Konstakademien", 5-27 mars 1938, kat nr 2 (upptagen som "En av Osslunds tidigaste målningar").

Muut tiedot

A tergo påskrift: "Hör till Osslunds allra tidigaste målningar här i Stockholm 1890-talets slut. Bodde då vid Mosebacke torg. Utsikt från Stigbergsgatan. / Nils Palmgren".