239
119863

Jakob Björck

(Ruotsi, 1726-1793)
Lähtöhinta
100 000 - 120 000 SEK
8 870 - 10 600 EUR
9 260 - 11 100 USD
Vasarahinta
125 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Jakob Björck
(Ruotsi, 1726-1793)

"Drottning Lovisa Ulrika" (1720-1782)

Duk 73 x 55 cm. Förgylld originalram med dekor av blomrankor, lagerkvistar, Lilla riksvapnet och kunglig krona.

Muut tiedot

Fotograferad och registrerad på Svenska porträttarkivet. (SPA 1987:1292)

Jakob Björk (1727–93), född och verksam i Stockholm där han kom att specialisera sig som porträttmålare av välkända personer. Sin första konstnärliga utbildning fick han hos Johan Henrik Scheffel, men hans konstnärskap kom allt eftersom att övergå till kopistens yrke. 1750 började han sin verksamhet som medarbetare och kopist till den berömde hovmålaren Gustav Lundberg. Björk återgav Lundbergs pasteller i olja och för denna gärning erhöll han 1774 av Lundberg ”ett litet skåp med pastellfärger” och en samling kopparstick som belöning för ” 24 års trogen tjänst”.

Björk var under senare hälften av 1700-talet flitigt anlitad som porträttör och mycket av den Lundbergska elegansen och skimret kom att avspeglas i hans porträtt. Gustav Lundbergs teknik blev länge rådande inom svensk porträttkonst och hade stort inflytande på oljemåleriet. Åtskilliga av Lundbergs porträtt är numera endast kända genom Jakob Björks kopior.