243
149435

Pehr Hilleström

(Ruotsi, 1733-1816)
Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Vasarahinta
35 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Pehr Hilleström
(Ruotsi, 1733-1816)

"K: Carl VIII och Sturen"

Duk 42 x 51,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Alkuperä - Provenienssi

Bukowski Auktioner, auktion 372, 8-9 nov 1963, kat nr 52, avbildad pl 9. (3.600 kr)

Kirjallisuus

Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", vol I, 1927, upptagen i konstnärens egenhändiga förteckning, kat nr 1034. ("K: Carl VIII och Sturen")

Muut tiedot

A tergo: "Konung Karl Knutsson utnämnde på sofsängen sin systerson Sten Sture till Riksföreståndare och afrådde honom att ... Kronan: Den ärelystnad sad han har bräckt min lycka och kortat mitt lif".

 Piilota
 Näytä lisää

Important Timepieces 655

98. Jaeger-LeCoultre, Reverso Squadra Chronograph GMT, ca 2010.
Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK
Tarjoushistoria
Reilu varoitus
75 000

tarjouksesi
70 000

tarjouksesi
65 000

tarjouksesi
60 000

tarjouksesi
Tämänhetkinen tarjous:
75 000 SEK