Online-teemahuutokaupat
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
Flowering Folk Art E1281
Huutokauppa:
243
149435

Pehr Hilleström

(Ruotsi, 1733-1816)
Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Vasarahinta
35 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Pehr Hilleström
(Ruotsi, 1733-1816)

"K: Carl VIII och Sturen"

Duk 42 x 51,5 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Alkuperä - Provenienssi

Bukowski Auktioner, auktion 372, 8-9 nov 1963, kat nr 52, avbildad pl 9. (3.600 kr)

Kirjallisuus

Gerda Cederblom, "Pehr Hilleström som kulturskildrare", vol I, 1927, upptagen i konstnärens egenhändiga förteckning, kat nr 1034. ("K: Carl VIII och Sturen")

Muut tiedot

A tergo: "Konung Karl Knutsson utnämnde på sofsängen sin systerson Sten Sture till Riksföreståndare och afrådde honom att ... Kronan: Den ärelystnad sad han har bräckt min lycka och kortat mitt lif".