257
127691

Kilian Zoll

(Ruotsi, 1818-1860)
Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
955 - 1 150 EUR
1 090 - 1 300 USD
Vasarahinta
13 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Kilian Zoll
(Ruotsi, 1818-1860)

"Utmätningsauktion i Småland"

Duk uppklistrad på papp-pannå 24,5 x 35 cm. Samtida förgylld ram.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Häradshövding Frey Björlingsons (född 1913) samlingar, Tingshuset, Vetlanda.

Näyttelyt

Malmö museum / Hallands museum, Halmstad, "Kilian Zoll 1818-1860", april-juni 1960, kat nr 171.

Muut tiedot

Målningen är en skiss till Zolls stora målning "Utmätningsauktion i Småland" vilken tillkom 1859. Den slutliga målningen är förlorad, men är bl. a. känd via Zolls brevväxling (Philibert Humbla, "Kilian Zoll 1818-1860", Skånes konstförenings publikation, 1932, sid 72, 244, kat nr 132).