261
158859

Carl Johan Fahlcrantz

(Ruotsi, 1774-1861)
Lähtöhinta
10 000 - 12 000 SEK
872 - 1 050 EUR
912 - 1 100 USD
Vasarahinta
22 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Carl Johan Fahlcrantz
(Ruotsi, 1774-1861)

Nyköpings slott

Duk 30 x 42 cm. Samtida bronserad ram.

Täydennyslista

Tidigare i kyrkoherde och överhovpredikant Eric Moréns ägo, Stora Tuna, därefter i arv.

Alkuperä - Provenienssi

Muut tiedot

Motivet utfördes även som litografi av Johan Elias Cardon efter Carl Johan Fahlcrantz målning.