395
138857

Elias Martin

(Ruotsi, 1739-1818)
Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Vasarahinta
14 000 SEK
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Elias Martin
(Ruotsi, 1739-1818)

Galärvarvet, Djurgården

Signerad E. Martin och daterad Stockholm 1780. Akvarell 30 x 41 cm. Samtida förgylld och bronserad ram.

Täydennyslista

Enligt uppgift kan motivet trots att det är daterad Stockholm vara ett motiv från örlogsvarvet i Karlskrona. Konstnären har då stått på Lindholmen och till höger ser man skeppsbron med bl a mastkranen. I bakgrunden kan man ana högvakten och amiralitesklockstapeln på Trossö.

Muut tiedot

Bukowskis ber att få framföra sitt tack till intendent Ingrid Ulfstedt och arkivarie Carl-Gunnar Olsson vid Statens maritima muséer, Stockholm för värdefulla uppgifter om akvarellens motiv.

 Piilota
 Näytä lisää

Important Timepieces 655

105. Breitling, Navitimer, Spatiographe, "40° Anniversario Frecce Tricolori", chronograph, ca 2000.
Lähtöhinta
25 000 - 35 000 SEK
Tarjoushistoria
30 000

tarjouksesi
28 000

tarjouksesi
26 000

tarjouksesi
24 000

tarjouksesi
22 000

tarjouksesi
Tämänhetkinen tarjous:
30 000 SEK