Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
422
111739

Jacob Axel Gillberg

(Ruotsi, 1769-1845)
Lähtöhinta
3 000 - 4 000 SEK
285 - 380 EUR
326 - 434 USD
Vasarahinta
15 500 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Lisätietoja ja kuntoraportit
Johan Jinnerot
Tukholma
Johan Jinnerot
Asiantuntija taide ja vanhempi maalaustaide
+46 (0)739 400 801
Jacob Axel Gillberg
(Ruotsi, 1769-1845)

Porträtt av en prost

Miniatyr. Signerad Gillberg och daterad 1804. Gouache på ben 6,5 x 5 cm. Innefattad i guldinfattning stämplad av F. Fyrwald och A. Selinder Stockholm 1804. Hårlock a tergo. Samtida ask i röd marokäng.

Muut tiedot

A tergo: "Prosten Tillgren mormors far"?