Online-teemahuutokaupat
Madeleine Pyk – A Collection F769
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Private Collection of Hand-Knotted Persian Artifacts E1309
Huutokauppa:
Huutokauppa:
Huutokauppa:
44
155057

Ernst Josephson

(Ruotsi, 1851-1906)
Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Vasarahinta
42 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Ernst Josephson
(Ruotsi, 1851-1906)

"Fiolspelare med akrostikon"

Signerad Ernst Josephson. Tusch 30,5 x 23,5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Professorskan Kerstin Marcus samlingar, Stockholm.
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.

Kirjallisuus

Erik Blomberg, "Ernst Josephson. Hans liv", 1951, omnämnd sid 626-628, avbildad helsida sid 627.