44
155057

Ernst Josephson

(Ruotsi, 1851-1906)
Lähtöhinta
60 000 - 80 000 SEK
5 730 - 7 640 EUR
6 510 - 8 680 USD
Vasarahinta
42 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän
Ernst Josephson
(Ruotsi, 1851-1906)

"Fiolspelare med akrostikon"

Signerad Ernst Josephson. Tusch 30,5 x 23,5 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Tidigare i Professorskan Kerstin Marcus samlingar, Stockholm.
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.

Kirjallisuus

Erik Blomberg, "Ernst Josephson. Hans liv", 1951, omnämnd sid 626-628, avbildad helsida sid 627.