Online-teemahuutokaupat
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
Flowering Folk Art E1281
Huutokauppa:
441
150209

KONFEKTSKÅL, av Sigmund Bierfreund, Nürnberg 1654-1702. Barock.

Lähtöhinta
8 000 - 10 000 SEK
775 - 969 EUR
887 - 1 110 USD
Vasarahinta
9 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Förgylld. Oval med driven och ciselerad dekor av barockblommor. Gjuten hänkel. Längd 17 cm, vikt 144 g.

En hänkel saknas.

Muut tiedot

Sigmund Bierfreund, "tulpanpokalsmästaren" har stämplat en tulpanpokal i Skoklosters samling (65) samt målarskråets tulpanpokal i Nordiska Museets samling (149.144). En dryckeskanna av denna mästare finns i Gustaf V:s samling (GV St. 400).