452
127131

DRYCKESKANNA, av Petter Lund, Stockholm 1738. Fredrik I:s stil.

Lähtöhinta
100 000 - 125 000 SEK
9 550 - 11 900 EUR
10 800 - 13 600 USD
Vasarahinta
135 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Delvis förgylld, med infattade förgyllda Karl XII:s nödmynt. Konisk, på fotring med godronnerad övre kant. Runt livet band av graverad berainornamentik mot mattpunsad fond. Locket med godronnerad kant, drivet i avsatser. Infälld medalj med Karl XII:s bild och valspråk. I botten fyra karoliners mynt från 1718. Tumgrepp med krön i form av en dödskalle. Höjd 21 cm, vikt 1 183,5 g.

Alkuperä - Provenienssi

Har ingått i Carl Robert Lamms samling, nr 2168, inköpt 1910 från Anders Andersson med proveniens familjen Tottie. Såld hos Bukowskis på den Lammska auktionen 1923 för 2 850 kr. Bengt Johanssons samling, såld på auktionen 1964, katalognr 57.