Online-teemahuutokaupat
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
Flowering Folk Art E1281
Huutokauppa:
465
73743

SOCKERRUSKOR, två stycken snarlika, av Nils Ljungberg, Örebro 1759 och av Hans Lundgrens änka, Stockholm 1770. Rokoko.

Lähtöhinta
22 000 - 25 000 SEK
2 130 - 2 420 EUR
2 440 - 2 770 USD
Vasarahinta
31 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Balusterformade. Dekor av vridna knäckar. Genombrutet strölock. På locken bladhölstrade kotteknoppar. Minnesgravyr runt foten. Höjd 22 cm. (2)

En fot med lagningar.

Alkuperä - Provenienssi

Familjen Gorthon, Helsingborg.