468
158077

SOCKERSKRIN, av Arvid Floberg, Stockholm 1766. Rokoko.

Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK
7 000 - 8 750 EUR
7 370 - 9 220 USD
Vasarahinta
110 000 SEK

Delvis förgyllt. Ovalt, bukigt på fyra bladfötter. Dekor av drivna och ciselerade blommor och rocailler. På locket liggande roskvist med. Längd 15 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Josef Sachs samling nr 34