Online-teemahuutokaupat
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
Flowering Folk Art E1281
Huutokauppa:
468
158077

SOCKERSKRIN, av Arvid Floberg, Stockholm 1766. Rokoko.

Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK
7 750 - 9 690 EUR
8 870 - 11 100 USD
Vasarahinta
110 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Delvis förgyllt. Ovalt, bukigt på fyra bladfötter. Dekor av drivna och ciselerade blommor och rocailler. På locket liggande roskvist med. Längd 15 cm.

Alkuperä - Provenienssi

Josef Sachs samling nr 34