472
73575

SOCKERSKÅLAR med lock, av Lars Boye, Stockholm 1794. Gustavianska.

Lähtöhinta
20 000 - 25 000 SEK
1 920 - 2 400 EUR
2 170 - 2 710 USD
Vasarahinta
18 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Ovala, urnformade på rektangulär fot med tassfötter. Dekor av godronnering samt antikiserande medaljonger. Kupigt, bladhölstrat lock med pinjekotteknopp. Höjd 26 cm. Stämplar även på locken. (2).

Lagningar.