Online-teemahuutokaupat
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
Flowering Folk Art E1281
Huutokauppa:
473
157241

SOCKERSKÅLAR, ett par, av Per Zethelius, Stockholm 1797. Sengustavianska.

Lähtöhinta
40 000 - 50 000 SEK
3 880 - 4 850 EUR
4 440 - 5 540 USD
Vasarahinta
35 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Ovala, urnformade, på rektangulär fot med gallerkant och kulfötter. Runt livet pålagd, förgylld dekor av rektangulära plattor med landskapsmotiv omgivna av akantusslingor. Uppsvängt, kannelerat lock med kotteknopp. Uppsvängda räfflade hänklar. Stämplar även på locken. Undertill graverad lodangivelse 49 3/4 och 49 1/4. Höjd 26 cm, vikt 1 310 g (tillsammans). (2)

Kirjallisuus

Jämför: Svenskt Silversmide, del III, plansch 156, 157 samt sid. 63. Liknande sockerskål i Röhsska Museet, Göteborg.

Muut tiedot

Dekoren med förgyllda rektangulära plattor, omgivna av akantusslingor är inspirerad av Robert Joseph Auguste mästare till den Creutzska servisen, Paris 1775. Gustaf Filip Creutz servis finns i dag på Stockholms slott.