Online-teemahuutokaupat
Selected Modern Silver F764
Huutokauppa:
Selected Fashion – A Private Collection F771
Huutokauppa:
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Huutokauppa:
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Huutokauppa:
Kitchen Stories E1284
Huutokauppa:
Modern Design, Timeless Weave E1292
Huutokauppa:
A Token of Love E1285
Huutokauppa:
Flowering Folk Art E1281
Huutokauppa:
501
157311

A PAIR OF SWEDISH PARCEL-GILT SALTS, Makers mark of Pehr Zethelius, Stockholm 1795.

Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Invändigt förgyllda. Båtformade på rektangulär fot, med gallerkant och kulfötter. På livet pålödda, antikiserande medaljonger. Uppsvängda, pärlstavsornerade hänklar. Längd 11 cm. Stämplade ägarmonogram. (2)