501
157311

A PAIR OF SWEDISH PARCEL-GILT SALTS, Makers mark of Pehr Zethelius, Stockholm 1795.

Lähtöhinta
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Invändigt förgyllda. Båtformade på rektangulär fot, med gallerkant och kulfötter. På livet pålödda, antikiserande medaljonger. Uppsvängda, pärlstavsornerade hänklar. Längd 11 cm. Stämplade ägarmonogram. (2)