867
149651

A Gustavian commode attributed to J. Hultsten.

Lähtöhinta
80 000 - 100 000 SEK
7 060 - 8 830 EUR
7 370 - 9 210 USD
Vasarahinta
80 000 SEK

Fanerad med jakaranda, amarant, rosenträ och lönn. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Inläggningar av urna i rosettupphängd och lagerbekransad medaljong. Längd 81, bredd 54, höjd 80,5 cm. Nyckel medföljer.

Senare skiva, fanerskador, torksprickor, ställvis något maskstungen.