885
120441

An English early 18th century walnut veneered and gilt bronze Bureau-Cabinet decorated with marquetry in première and contre partie on both sides of a cabinet door "LONDON THE XXV MAY ANNO 1716" under monogram SGB and Marquess's coronet.

Lähtöhinta
100 000 - 125 000 SEK
8 870 - 11 100 EUR
9 260 - 11 600 USD
Vasarahinta
80 000 SEK

Fanerat med valnöt. Dörrpar med infällt spegelglas. Flankerande räfflade pilastrar av glas. Sidohandtag, korintiska kapitäl, och nyckelskyltar av förgylld brons. Bakom dörrpar rik inredning av skåp, lådor och lönnfack. Dörr märkt med inläggningar i première- och contre partie på utsida och insida "LONDON THE XXV MAY ANNO 1716" samt med spegelmonogram SGB, krönt av markiskrona. Underdel med skrivklaff framför låd- och fackinredning. Nedtill nio lådor, skåp, samt lönnlåda med tre små invändigt blyklädda lådor för te, kryddor eller tobak. Längd 114, bredd 55, höjd 217 cm. Nycklar medföljer.

Omarbetat, kompletterat, fanerskador, glaspilstrar med sprickor, ett glas ej ursprungligt. Överdel och underdel troligen ej ursprungligen sammanhörande.

Täydennyslista

The top and the bottom of the cupboard probably not originally associated.