898
151833

A Gustavian faiance tea table.

Lähtöhinta
350 000 - 400 000 SEK
31 100 - 35 500 EUR
32 700 - 37 400 USD
Vasarahinta
Ei myyty

Mahognyfanerat rektangulärt ställ. Utdragbara ljusbrickor. Beslag och fottrissor av mässing. Skivan med dekor i rosa camaieu med motiv från Forsmark med text "Forsmark". Längd 92, bredd 63, höjd 74 cm.

Kirjallisuus

Frölich, Hans, Bröderna Elias och J. F. Martins gravyrer, Stockholm 1953, sid. 118-119, jämför konturetsning av Martin Rudolf Heland "Utsigt af Forssmarck Roslags Wägen ifrån Stockholm".