Online-teemahuutokaupat
Huutokauppa:
Japanese Prints & Works of Art – Winter edition F706
Huutokauppa:
Arne Jones E1299
Huutokauppa:
Layered Living E1282
Huutokauppa:
Statement Pieces – Lighting E1270
Huutokauppa:
Paavo Tynell "The elegance of light" E1280
Huutokauppa:
The Collector’s World – Part One E1312
Huutokauppa:
898
151833

A Gustavian faiance tea table.

Lähtöhinta
350 000 - 400 000 SEK
33 400 - 38 200 EUR
38 000 - 43 400 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Mahognyfanerat rektangulärt ställ. Utdragbara ljusbrickor. Beslag och fottrissor av mässing. Skivan med dekor i rosa camaieu med motiv från Forsmark med text "Forsmark". Längd 92, bredd 63, höjd 74 cm.

Kirjallisuus

Frölich, Hans, Bröderna Elias och J. F. Martins gravyrer, Stockholm 1953, sid. 118-119, jämför konturetsning av Martin Rudolf Heland "Utsigt af Forssmarck Roslags Wägen ifrån Stockholm".