996
123305

A Swedish Empire mirror and console table, attributed to P. G. Bylander.

Lähtöhinta
35 000 - 40 000 SEK
3 300 - 3 770 EUR
3 780 - 4 320 USD
Vasarahinta
50 000 SEK
Tarjouksen tekeminen vaatii erillisen hyväksynnän

Fanerade med mahogny, förgyllda och bronserade. Dekor av delfiner, palmettslingor och trofé med kärvar och mercuriestav. Total lLängd 91,5, bredd 66, höjd 285 cm.

Spegeln något avkortad upptill, dekordel i form av örn medföljer. Senare glas.