127
189066

Gideon Börje

(Ruotsi, 1891-1965)
Lähtöhinta
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Vasarahinta
Ei myyty
Kuuluu jälleenmyyntikorvauksen piiriin

Taiteen jälleenmyyntikorvaus Suomen : Kuvasto
Taiteen jälleenmyyntikorvaus Ruotsissa: BUS

Kuvan käyttöoikeudet

Gideon Börje
(Ruotsi, 1891-1965)

"Äppelviken"

Certified by the artist's nephew Anders Börje on verso. Canvas 54 x 65 cm.

Näyttelyt

Norrköping Konstmuseum, "Ursvenskt, 24 May - 30 August, 1992, cat no 27.
Borås Konstmuseum, "Ursvenskt", 27 September - 18 October, 1992, cat no 27.
Olle-Olsson-huset, Hagalund, "Gideon Börje, oljemålningar och tekningar", 23 April - 24 May, 2004, cat no 5.

Muut tiedot

År 1908 såldes Äppelviken till Stockholms stad. Man började med att bygga villor 1913, först längs Äppelviksvägen, därefter 1916-1918, från Äppelvikshamnen längs Klövervägen och tvärs över Alviksvägen till Klöverknut. Gideon Börjes målning porträtterar huset i kvarteret Destillatorn, Klövervägen 3, vars hus idag har ett något annorlunda utseende.

Börje övertalades att satsa på måleriet på heltid av Eric Hallström 917 och han debuterade tillsammans med Hallström i en gemensam utställning Ciacellis konsthandel på Drottninggatan i Stockholm. Börjes viktigaste målningar är från slutet av 10-talet då han tillsammans med Hallström och Hilding Linnqvist utgör den främsta representanten för 1910-talets svenska naivism. Moderna museet har en liknanden målning från samma tid och kolorit utförd i Waxholm.

Moderna Museet skriver om en av Börjes målningar: "Den självlärde Gideon Börje skildrar i naivistisk stil en borgerlig bostadsidyll i den stockholmska förstaden Vaxholm. Hängivet koncentrerar han sig på detaljer i exteriörerna av villor försedda med små torn och snickarglädje. Ock de ordentliga inhägnade trädgårdarna står i sin första vårblomning."